2015-2016 FlightTeam

TEAMS/ASSOCIATIONS

Akron Archbishop Hoban High School  (Football 

   DIII State Champs)

Green Soccer Association

Flight101 Youth Track and Field

Micah Allen

Isaiah Allen

Zeke Callaghan

Nick Forchione

Ryley Kling

Jack Murphy

Rachel Murphy

Matthew Reardon

Conner Reed

Cooper Reed

Dresden Scheid

Kymberlyn Scheid

K'La Shelton

Owen Tanz

 

BASEBALL/SOFTBALL

Deonte Settles, Canton, OH

Kassidy Troxell, St. Francis University

 

 

FOOTBALL

Luke Baughman, Louisville Public Schools

Jacob Brewer, Akron City Schools

Winston Brown, Canton City Schools

Kordell Ford, Massillon Washington High School

Joe Fuchs, Canton Central Catholic High School

Jack Griffith, Archbishop Hoban High School

Cord Haubert, North Canton Hoover High School

Zach Herrera, North Canton Hoover High School

Caleb Miller, Massillion City Schools

Troy Pascley,  University of Louisville - (NFL Prospect)

Evan Prostman, Lake Township

Seth Prostman, Lake Township

Jack Tirmonia, Jackson High School (Division I -All Ohio)

Devon Torrence, (Ohio State/NFL Developmental League)

Dylan Walczak, Louisville High School


 

 

TRACK AND FIELD

Kelsey Abbott

Evan Akers, Jackson High School

Sam Craig, Jackson High School

Anthony Bishop, Archbishop Hoban High School

Zachary Bruni, Jackson High School

J. C. Colangelo, Canton Central Catholic High School  (Football, Track and Baseball State Finalist)

Jordan Floyd, Jackson High School

Conner Frazier, Jackson Township

Daniel Jackson, Archbishop Hoban High School

Kayla Gibson, Louisville Local School Schools

Jaylon Grimes,  Jackson High School - (Cross Country State Finalist)

Jayla Lee, Canton McKinley High School

Brian McAuliffe, Jackson Township

Joe McAuliffi, Jackson Township

Laramie Scanlon, Jackson Township

Alyssa Lorence, Coventry High School

Aaron Matthus, Jackson High School

Jared Marsh, Jackson High School

Courtney and Annie Nunley. Jackson High School

Jenna Otterman, Archbishop Hoban

Selena Pantoja, Canton McKinley High School

Chase Powers, Jackson Township

Qunicy Powers, Jackson Township, (Cross Country Middle School State Finalist) 

Dylan Radik, Archbishop Hoban High School

Dawson Rivers, Archbishop Hoban High School

Ali Rodgers, University of Akron

Jason Ruff, Archbishop Hoban High School

McKenna Ryan, Green Local Schools

Katie Seymour, Jackson Township

Maria Stump, Canton Central Catholic High School   (Cross Country State Finalist)

Greta Taylor, Jackson High School (Cross Country State Finalist)

Chad Umluf, Jackson High School

Sebastian Weaver, Jackson High School

Brooke Wightman, Coventry High School

Rocco Yeargin, Akron, OH (Masters  45-50 )

Andrew Zittel, Jackson High School

Matt Zittel, Jackson High School

SOCCER

Nick Adolph, Jackson High School

Sophia Adolph, Jackson Township

Madison Argento, Jackson Township

Andrew Arnold, Jackson Township

Isabella Arnold, Jackson Township

Allyson Bailey, Jackson Township

Abby Baughman, Louisville High School

Hunter Biros, Jackson Township

Amanda Bleicrodt, Jackson High School

Katie Bleicrodt, Jackson Middle School

Mia Bleicrodt, Jackson Township

Brooke Bossart, Jackson Township

Hannah Burcsik, Jackson Township 

Brittany Dennis, Jackson Township

Ellie Friedly, Jacksopn Township

Lauren Friedly, Jackson Township

Kara Gindlesberger, Jackson Township

Emma Haymaker, Jackson Township

Abbie Heck, Jackson Township

Ashlegh Keller, Green High School

Grace Knepper, Jackson Township

Caleb Knight, Perry Local

Jennifer Lawson, North Canton Hoover High School

Lindsey Lemus, Jackson Township

Jessica Lowmiller, Jackson Township

Alex Mahoney, Jackson Township

Samantha Mazzeo, Jackson Township

Brian McAuliffe, Jackson Township

Joe McAuliffi, Jackson Township

Samantha Minor, Lake Township

Chloe Monello, Jackson Township

McKenna Morrison, Jackson Township

Emily Newland, Jackson Township

Peyton Niemi, Jackson Township

Caden Obrien, Green

Ashley Parsons, Jackson Township

Brooke Parsons, Jackson High School

Haley Rohn, Jackson Township

Faith Roman, Jackson Township

Josh Roman, Jackson Township

Isabel Slesnick, Jackson Township

Peyton Smith, Jackson High School

Marysa Starcher, Jackson Township

Anna Stevens, Lake Township

Sofia Theado, Jackson Township

Christina Tucker, Jackson Township

Alyssa Vaccaro, Jackson Township

Grace Vickers, Jackson Township

Erica Weaver, Green MIddle School

Grace Weaver, Jackson Township

Mackenzie White, Lake Township

Sarah White, Lake Township

Coen Wilson, Jackson High School

Evan Wilson, Jackson High School

Annie Winkart, Jackson Township

Claire Winkhart, Jackson Township

 

GENERAL FITNESS/OTHE

Katie Chorstowski

Lynne Chorstowski

Madison Dice

Eric & Owen Freetage

Jake Gerbetz

Carter Giltz

Alexis Haas, Jackson High School (Volley Ball)

Evan Piscitani

Lauren Redmond, Jackson Township (Lacrosse)

Anna Soehnlen

Kevin Tucker

Ryan Tucker

Christina Tucker

John Uhl

 

 

PERSONAL TRAINING - CORPORATE FITNESS - NUTRITIONAL ADVICE - WEIGHT LOSS - MUSCLE TONE - CORE STRENGTH - POSTURE CORRECTION - CARDIO FITNESS